Nagykövetségünk 2019. március 18-án tartotta fogadással egybekötött nemzeti ünnepi megemlékezését az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 171. évfordulójának tiszteletére. A berni Hotel Bellevue Palaceban tartott eseményen a magyar diaszpóra és a svájci diplomáciai testület képviselői, továbbá svájci politikai és államigazgatási vezetők, több mint háromszázan voltak jelen. Az este díszvendége és felszólalója Dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke volt, aki delegációja kíséretében négynapos hivatalos látogatásra érkezett Bernbe.

 

Az egybegyűlteket Nagy István rendkívüli és meghatalmazott nagykövet köszöntötte az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 171. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen és kiemelte: 1848 öröksége, fő üzenete ma is érvényes, kimondván, hogy „Magyarország legyen büszke, szabad és független”. 1848 hősei ezekért a célokért küzdöttek, sokan közülük mindezért az életüket is odaadták. Mások emigrációba kényszerültek szerte a világban, köztük Svájcba is, ahol lehetőségük volt továbbra is megélni és aktívan élve tartani az 1848-as elvek máig is érvényes hitét a szabadságról és a függetlenségről.

 

„Mindent a népért, mindent a néppel együtt, semmit a népről a nép feje felett. Ez a demokrácia” – idézte a házelnök Kossuth Lajosnak, az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc vezetőjének szavait, és ezt meglátása szerint „talán Svájcban, a közvetlen demokrácia hazájában értik a legjobban napjaink Európájában”. A házelnök emlékeztetett a magyar emigráció azon kiemelkedő tagjaira, akik az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc leverése után Svájcban találtak menedéket, köztük Zichy Antóniára, az első felelős magyar miniszterelnök, a mártírhalált halt Batthyány Lajos gróf özvegyére, valamint Klapka György tábornokra, a komáromi vár hős védőjére. Kövér László méltatta Svájc szolidaritását, amelyet 1956 után tanúsított, amikor mintegy 14 000 magyar politikai menekült lelt otthonra az országban. Az elnök ezért köszönetet mondott Magyarország nevében. Az Országgyűlés elnöke szerint a két ország közötti barátság „az élet minden területére jellemző”, legyen szó a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokról vagy a tudományos és külpolitikai együttműködésről a nemzetközi szervezetekben. Kövér László felidézte, hogy a magyar Országgyűlésben január végén alakult meg a két ország baráti kapcsolatainak elmélyítésére hivatott baráti tagozat.

 

A házelnök jelenlétében Nagy István nagykövet a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adta át Peter André Jeneltennek, a Stadler AG alelnökének, aki a Stadler AG Magyarországért felelős alelnökeként elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyarországi vasúti járműgyártás újraélesztésében. Peter André Jenelten töretlen támogatásával és szakmai irányításával az elmúlt évtizedben a cégcsoport olyan befektetéseket hozott létre Magyarországon, amellyel a vasúti karbantartás egyik leginnovatívabb referencia-központja illetve Közép-Európa legnagyobb kocsiszekrény üzeme itt jöhetett létre.

 

Az ünnepi eseményen magyar zeneszerzők magyar nyelvű műveit szólaltatta meg a lausannei Ensemble Vocal Évohé kamarakórus. A díszőrséget és tiszteletadást korhű öltözetben, visszatérő vendégekként az Ózdi Huszárbandérium tagjai biztosították. A vendégek a fogadás ideje alatt megtekinthették az Országgyűlési Múzeum által összeállított „A magyar Országház” c. kiállítást magyar és angol nyelven.

 

Dr. Kövér László ünnepi beszéde elérhető itt: